Київ, вул. Льва Толстого, 6, 4 - й поверх, офіс 401

Новини

pdf
10 Лютого 2021

Зворотний культурний шок: ласкаво просимо додому

Повернення додому після тривалого перебування за кордоном здається полегшенням, адже можна нарешті розслабитися в звичній та рідній атмосфері. Однак часто після довгої відсутності приїзд додому супроводжується стресом. Інакше кажучи, переїзд в іншу країну - шок, повернення в рідні краї - електричний.

Команда ABEA Relocation вирішила розібратися, що це за звір - «зворотний культурний шок», причини його виникнення і як з ним боротися.


Культурний шок - це відчуття внутрішнього дискомфорту, яке виникає при зіткненні звичних поглядів з новими нормами. Про етапи культурного шоку ми писали у попердній статті. Зворотний культурний шок з'являється тоді, коли експат вже встиг адаптуватися до нового середовища, а повертаючись додому, він знову порушує набутий порядок речей.


Зворотний культурний шок посилюється психологічним фактором, коли очікування не виправдалося. Наприклад, людина думала про рідні місцях, ідеалізувала їх, працюючи закордоном тривалий час, а коли повернулася - все навколо змінилося. І ви теж змінилися. Ці неусвідомлені зміни зароджують почуття відчуженості, розчарування і дезорієнтації в своїй рідній культурі.


Ще однією причиною зворотного культурного шоку при поверненні додому може бути зміна географічного положення - клімат, часовий пояс і тд. Фізичний дискомфорт сильно впливає на загальні сприйняття рідної культури.


Знаючи основні причини виникнення зворотного культурного шоку, можна завчасно підготувати себе до повернення додому, зменшити стрес і прискорити адаптацію. Екс-експати по-різному переживають зворотний культурний шок, але в основі ефективних способів реадаптації в рідній культурі лежать віра в себе, культурна емпатія, вміння швидко орієнтуватися в ситуації і організаторські навички. Важливо також не втрачати зв'язок з рідними та близькими, які залишилися вдома. Після повернення вони нададуть велику підтримку і допоможуть повернутися в звичне середовище. В процесі переживання зворотного культурного шоку корисно спілкуватися з тими, хто бував в такій же ситуації. На їхньому досвіді можна зрозуміти, що ніякої катастрофи немає і це нормальний процес для людської психіки.


Звикнути до дому - це справа не одного дня. Головне пам'ятати: будь-які труднощі - це тимчасове явище.