Київ, вул. Льва Толстого, 6, 4 - й поверх, офіс 401

Новини

pdf
28 Січня 2021

Культурний шок

Сьогодні хотілося б поміркувати про такий стан та комплекс почуттів людини, як культурний шок. Як прожити цей період та зробити його максимпльно комфортним, загладивши усі гострі кути ...


Скільки уже написано книг і знято фільмів про людей, які прилітають з Марса на Землю, наприклад. Ці люди з дитинства виховувалися марсіанами, вони мислять абсолютно одгаково з іншими, подібними собі, як марсіани, але на нашій планеті вони відчувають себе іншими, незрозкмілими, нетиповими. Настає культурний шок. Взагалі, чи можна провести паралель між марсіанами і імміграцією? І невже іммігрант може відчути себе в іншій країні, як на іншій планеті? Якщо подумати, то ...


Культура - це важлива складова особистості людини, якщо можна так висловитися. І, розумієте, яка справа - як би тісно не зберігався та підтримувався зв'язок (телебачення, подорожі і т.д.), 95% іммігрантів все одно «випадають» з рідної культурт. Тому, часто, з власних відчуттів імігранта  - «виявляються на іншій планеті». 


Вдома ви знали які проблеми хвилюють соціум, які настрої в повітрі, яка політична сила маж більше переваг. Знали історію країни та вашого регіону, мали власні звичні традиції, зо вписувалися в традиції загально прийняті. Зрештою, розумілися на тому, яка музика популярна і що модно носити. У вас було певне інформаційне оточення, а зараз воно різко змінилося. Тепер ви, так чи інакше, не в загальній течії. Це нормально і природно, але незвично і трохи сумно.


Тобто, культурний шок - це період або стан людини, коли вона адаптується до життя в чужій країні і новому середовищі. Під впливом багатьої факторів, у цей час людина не тільки змінює свої звичні процедури, але і коригує погляди на життя, перебудовує картину світу.
Адаптація - це досить тривалий процес, а не так «пальцями клацнути», підтвердить кожен експат. Але що ж цей процес включає? Як усе  відбувається?
Виділяють 5 основних стадій.


1. Ейфорія
Момент відразу після переїзду - все просто відмінно, все чудово, бо це просто сталося - ура! переїзд відбувся, зміна звичного середовища: повітря чистіше, трава зеленіша і т.д. Схоже на адреналіновий викид після успішно завершеної справи.
Спочатку людина не надто прискіпується до дрібних негараздів. Згодом  - починаючи їх помічати, прикладає зусиль аби відкинути геть. Адже, - “все одно тут краще, а дрібниці можна і потерпіти”.


2. Гнів / розчарування
Плануючи переїзд, ви думаєте, що в іншій країні ну просто рай на землі.Але з часом з'ясовується, що «в кожній шафі є скелет». Ви стикаєтеся з тим, що порядок речей не такий, як на батьківщині. Ви цього не розумієте / не сприймаєте / це викликає обурення чи відторгнення і т.д. Вам не подобається, як жителі цієї країни їдять, їздять, їх мова дивна і, взагалі, вчити її не важко і т.п.


3. Торг / Орієнтаційна стадія
Вас мучають сумніви.
«Чи правильним було прийняте рішення?», «А чи варто було їхати?», «А може це зі мною щось не так, іншим же нормально?»


4. Депресія
Тут ви опускаетесь на дно колодязя. Все погано. Вам здається, що так буде завжди і нічого не змінити. Але! Насправді ви майже близькі до перемоги!


5. Прийняття / Стадія діяльності
Ви знову починаєте помічати позитивні моменти, хоча негативні теж не зникли, і ви їх досі бачите. Зникли безпорадніст та посуття безвиході! Ви бачите світ реально, а не в рожевих окулярах. Формується дійсна картина країни з її плюсами і мінусами.


Культурний шок і період адаптації в новій для Вас країні - це процес природний та невідворотний. Неважливо, скільки Вам років і який у Вас досвід подорожей. На зміну країн проживання, кожен реагує по-своєму, але в будь-якому випадку, реагує.


Ми сподіваємося, що розуміння стадій культурного шоку та особистих переживань зможе допоможе у подоланні кризового періоду далеко від рідної країни.


 І пам'ятайте, що коли дме вітер змін, краще ставити не стіни, а вітрила.